Korona czy licówka?

Współczesna dentystyka nie sprowadza się jedynie do leczenia zębów, bowiem na popularności zyskują zabiegi związane z estetyką uzębienia. Poza zabiegami takimi jak piaskowanie czy wybielanie istnieje szereg bardziej złożonych zabiegów jak m.in. założenie korony czy licówek. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy koronami i licówkami.

Dzisiejsze czasy możemy śmiało określić mianem indywidualności i różnorodności, wśród wszelkich kolorowości z łatwością wyróżnimy jednak kilka cech, które połączą nawet największych wrogów. Każdy z nas osiągnąć chce sukces, każdy siłą rzeczy pożąda pieniędzy, wśród czysto materialnych przedmiotów kryją się także walory estetyczne. Obserwujemy kobiety dążące do szczupłej sylwetki, mężczyzn śniących o silnych mięśniach, wszystkich razem, bez określania płci, wieku i pochodzenia, marzących o zdrowym, lśniącym uśmiechu. Spore jednak grono osób z każdej z tych grup zapomina, że dążenie do białego uzębienia nie kończy się na szczotkowaniu zębów. Do starannej pielęgnacji powinniśmy zaliczyć także używanie nici dentystycznych oraz antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej oraz, przede wszystkim, regularne wizyty u dentysty. W wyniku zignorowania tych zasad najczęściej dochodzi do przykrych uszkodzeń i bolesnych zapaleń jamy ustnej, które kończą się kosztownymi, niekończącymi zabiegami. Na szczęście na mocno zniszczone zęby istnieje sposób, a nawet kilka. Najpopularniejszymi z nich są z pewnością tzw. korony oraz licówki. Skąd jednak wiedzieć, co kryje się pod tymi nazwami? Postaramy się objaśnić.

Zaczniemy od pierwszego terminu, czyli dumnie brzmiących koron. Choć samo jej wykonanie nie ma nic wspólnego z bogactwem i władzą, jest to bowiem proces czasochłonny i kosztowny, efekty z pewnością porównać można do blasku prawdziwego złota. Tym właśnie terminem powinniśmy się zainteresować, jeśli, świadomie lub nie, doprowadziliśmy nasze uzębienie do mocnego zaniedbania, wiążącego się z próchnicą czy złamaniem. Przed przystąpieniem do nałożenia korony jednak dentysta zmuszony jest wyleczyć ząb, najczęściej poprzez zabieg leczenia kanałowego. Proszę nie bać się tej nazwy, dzisiejsza medycyna bowiem proponuje bezbolesne leczenie kanalików zębowych. Następnym krokiem jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z tym, na który koronę nakładamy, co również wykonywany jest pod znieczuleniem. Dzięki temu zyskamy odpowiednią przestrzeń, idealnie dopasowaną dla naszego uzupełnienia protetycznego – bo tym właśnie jest tzw. korona. Po wypełnieniu powyższych punktów, przychodzi czas na osadzenie korony, dopasowanej zarówno kształtem, jak i barwą, do reszty uzębienia, w czym pomoże nam specjalny cement, dzięki czemu w naszej jamie ustnej nie znajdzie się żadna szczelina, w której mogłyby się gromadzić bakterie. Od teraz możemy ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem.

Tak, jak koroną tuszuje się chore, zniszczone zęby, tak licówkę zastosujemy dla tych bardziej zainteresowanych estetycznym pojęciem zdrowego uśmiechu. Licówka to nic innego jak cienka płytka porcelanowa, którą dentysta nakleja na wargową powierzchnię naszego zęba, by ukryć nieprzyjemne dla nas wizualnie ubytki. W ten sposób bardzo prosto ukryć na przykład niegroźną diastemę, czyli drobną przerwę między jedynkami, czy mocno rzucające się w oczy przebarwienia. Licówki bowiem doskonale dopasowują się kolorystycznie do otoczenia, nie ulegając przebarwieniom. I w tym przypadku dentysta zaproponuje oszlifowanie zęba w ten sposób, by płytka nie odstawała od reszty. Chyba że zastosujemy ją, by optycznie powiększyć zbyt małego zęba, wtedy możemy swobodnie ominąć ten punkt. Poprawnie zamontowane płytki są praktycznie nie do zdarcia, należy jednak zaznaczyć, że istnieje kilka przeciwwskazań do ich założenia. Licówek nie nakleimy na chore, zniszczone zęby, dlatego konieczne jest, podobnie jak w przypadku koron, ich uprzednie wyleczenie, dentystę należy także poinformować o nawyku obgryzania paznokci czy zgrzytania zębami, co grozi uszkodzeniem licówki.

Teraz już wiemy, czym różnią się od siebie dwa tajemniczo brzmiące terminy. Choć ich efektami możemy się długo cieszyć, pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do potrzeby ich założenia.