Implanty krok po kroku

Czy to w poważnym wypadku, czy w wyniku bójki, a może z zaniedbania – utrata zęba zawsze boli tak samo. Choć każdy z nas z początku zapłacze ze względów estetycznych, nie powinniśmy ignorować problemu i natychmiastowo udać się do dentysty. Dlaczego uzupełnienie szczęki jest niezbędne i jak wygląda zakładanie implantów? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Choć na całe życie dostajemy jedną parę uzębienia, wiele z nas zdaje się ten fakt ignorować, zaniedbując pielęgnację jamy ustnej i odkładając wizyty stomatologiczne w nieskończoność. Takie postępowanie oczywiście może doprowadzić nas prędzej czy później do paradontozy, niebezpiecznego schorzenia, w wyniku którego tracimy zęby, nie jest to jednak jedyny powód, dla którego powinniśmy zainteresować się implantami. Nasze zęby mogą bowiem przysłowiowo zawisnąć na włosku w najbardziej niespodziewanych momentach, możemy je zatem stracić w wyniku niefortunnych zdarzeń, przykładowo wyżej wspomnianych wypadku czy pobicia. Zdarzają się jednak przypadki takich wad uzębienia, przy których rodzimy się ze zbyt małą liczbą zębów. Jeśli dotyczy Państwa którakolwiek z wspomnianych sytuacji, pozwolimy sobie wyjaśnić pojęcie implantów.

Przede wszystkim zaznaczmy, że pogodzenie się z utratą zęba to nie wszystko, co należy zrobić. Najważniejszym ruchem, o jakim musimy pamiętać w tej nieprzyjemnej sytuacji, jest natychmiastowa wizyta u dentysty. Nie zapominajmy bowiem, że nasza szczęka nie jest niezniszczalna, przeciwnie, jest ruchoma i dostosowuje się do swojej zawartości. Jeśli zatem zabraknie jednego zęba, jego dawni sąsiedzi zaczną zbliżać się do siebie, by uzupełnić lukę. Może to doprowadzić nie tylko do pogłębiających się wad zgryzu, ale także do niebezpiecznych infekcji czy zapaleń jamy ustnej. Jest jednak jeden sposób, by zapobiec temu scenariuszowi. Są to implanty.

Co takiego kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Implant to nic innego jak tytanowa śruba, którą wwierca się w dziąsło, z którego wypadł ząb. Na taką śrubę nakłada się protezę ubytku, przywracając nam piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Zaznaczmy, że tytan jest materiałem biokompatybilnym, nie ingerującym w pracę naszego organizmu oraz, co ważne, nie wywołującym reakcji alergicznych. Proteza natomiast, profesjonalnie zwana koroną, może być wykonana z dowolnie wybranego przez nas materiału, najpopularniejszym z nich jest porcelana. Może ona obejmować tylko jeden ząb, co pozytywnie wpływa nie tylko na estetykę, ale także na prawidłowe funkcjonowanie zębów. Możliwe jest także zastosowanie mostów, które obejmują kilka zębów, bez konieczności uzupełniania braków zębowych.

Proces leczenia implantologicznego nie przebiega jednak tak szybko, jak mogłoby nam się wydawać. Składa się on z kilku etapów, a pierwszym z nich jest wszczepienie samego implantu do kości, co wymaga nacięcia dziąsła oraz założenia szwów. Po około 3-6 miesiącach, podczas których wprowadzony tytan zrastał się z kością, przygotowujemy się na nałożenie korony protetycznej. Oczywiście przez ten okres pacjent dostaje tymczasową protezę, która wpłynie pozytywnie nie tylko na funkcjonowanie naszej jamy ustnej, ale także na nasze samopoczucie – ukrywając uszczerbek. Do implantu wkręca się łącznik, następnie do niego mocuje się koronę, której wycisk pobrano wcześniej z naszej szczęki. Wprowadzony implant pozwala nam się cieszyć pięknym uśmiechem przez resztę życia.

Pozwolimy sobie także zaznaczyć, że każdy z etapów poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym, dlatego strach przed bólem nie powinien powstrzymywać nas od wizyty u dentysty. Dodatkowo po wykonaniu zabiegu pacjent jest pod stałą opieką lekarza, która wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie.

Pamiętajmy zatem, by nie bagatelizować utraty zęba i jak najszybciej powziąć stosowne kroki. Zaoszczędzi nam to nie tylko uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowia.

Szczegóły naszej oferty znajdą Państwo pod linkami:

Implantologia

Cennik